[WIDEO] Teledyski nakręcone w parkach rozrywki
Popularny i mający w sobie "to coś" teledysk to ważna sprawa dla artystów. Pewnie nie jest łatwo wyreżyserować filmik, który przemówi do ludzi i niechętnych przekona do piosenki, a w pozostałych wzmocni sympatię. Nie zaszkodzi zatem wybrać park rozrywki czy wesołe miasteczko jako jego scenerię - przekonajmy się, czy takie wideoklipy to dobry pomysł.
1. Mariah Carey – Fantasy, 1995 r., Playland
Pierwszy singiel z piątej płyty Mariah Carey pt. "Daydream", do którego teledysk wokalistka wyreżyserowała sama, bowiem była niezbyt zadowolona z kilku poprzednich wideoklipów. Jako miejsce akcji wybrała małe wesołe miasteczko Playland w Rye w stanie Nowy Jork. Drewniany roller coaster, na którym widzimy Mariah, to "Dragon Coaster". Swój wybór artystka tłumaczyła chęcią pokazania czegoś wesołego, szalonego i oddającego uczucie wolności.
2. Pink – Who knew, 2006 r., Los Angeles
Drugi singiel z czwartej płyty Pink pt. "I’m Not Dead". Słodko-gorzki teledysk nakręcono w Los Angeles – nie podano do informacji, gdzie dokładnie. Smutną inspiracją do napisania tego utworu była dla Pink strata przyjaciela, który przedawkował narkotyki, gdy miała 14 lat. Choć dla niej osobiście nie było to skuteczną przestrogą przed ich używaniem, taki był zamysł tej piosenki.
3. Beyonce – XO, 2013, Coney Island w Nowym Jorku
Pierwszy singiel z najnowszej płyty Beyoncé. Wideoklip powstał w kultowym miejscu w Nowym Jorku – na Coney Island, a główną atrakcją (tuż po Beyonce) jest Cyclone – biały, trzęsący się, drewniany coaster z 1927 r.! Obecnie Cyclone należy do wesołego miasteczka Luna Park. Warto wiedzieć, że Coney Island to nie nazwa parku, ale nazwa zachodniej części wyspy Long Island. Niezależnie od konkretnych nazw parków, jakie się tam znajdowały lub znajdują dzisiaj, tę część półwyspu o charakterze rekreacyjno-rozrywkowym nazywa się właśnie Coney Island.
Cyclone to, obok m.in. diabelskiego młynu Wonder Wheel, jeden z landmark-ów, czyli „znaków orientacyjnych”, NYC.
4. Red Hot Chili Peppers - Love Rollercoaster, 1996
Cover utworu The Ohio Players z 1975 r., który w 1996 r. nagrali Red Hot Chili Peppers. Komiksowy teledysk ukazuje muzyków jadących czerwonym, serduszkowym roller coasterem. Piosenkę wykorzystano do ścieżki dźwiękowej do filmu „Beavis i Butt-head zaliczają Amerykę”, który bazuje na animowanym serialu o tym samym tytule.
Oryginalny utwór The Ohio Players wykorzystano zaś w ścieżce dźwiękowej do filmu „Oszukać przeznaczenie 3” (w pamiętnej scenie w solarium), którego bohaterowie walczą ze śmiercią/z przeznaczeniem, którego uniknęli podczas wypadku, jaki wydarzył się podczas przejażdżki kolejką górską. W filmie był to Devil's Flight, a w rzeczywistości – Corkscrew w parku Playland At the PNE w Vancouver.
5. Usher – My Way, 1998, ???
Trzeci singiel z drugiej płyty Ushera. Teledysk ukazuje niezidentyfikowane wesołe miasteczko oraz spór dwóch facetów o dziewczynę. Zobaczymy tu głównie taneczne popisy wokalisty, ale utrzymane w klimacie typowego obwoźnego lunaparku, a sam Usher przypomina trochę clowna.
6. Ja Rule feat. Ashanti – Mesmerize, 2002, Los Angeles
Wspólny utwór Ja Rule i Ashanti powstał w 2002 r. Pomysł na teledysk powstał z inspiracji filmem „Grease” (stąd też Ashanti ucharakteryzowano na Sandy Olsson), a nakręcono go w wesołym miasteczku w Los Angeles, a dokładniej przy szkole Cathedral High School. Wśród atrakcji widać m.in. round-up, diabelski młyn, karuzelę łańcuchową, karuzelę z ramionami i samochodziki.
7. VV Brown feat. The Cast of Degrassi – Shark in the Water, 2009, ???
VV Brown, czyli Vanessa Brown – brytyjska wokalistka indie-pop – również może pochwalić się teledyskiem nakręconym w wesołym miasteczku. Ten wideoklip powstał jako drugi wariant do promocji singla. Obok VV Brown występują w nim bohaterowie kanadyjskiego serialu Degrassi, a akcja dzieje się w … pewnym tajemniczym lunaparku.
Teledyski kręcone w lunaparkach to dość częsty motyw, równie
popularnym tematem, ale dla tekstu piosenek, jest roller coaster – jako
np. symbol życiowych wzlotów i upadków. Poniżej kilka przykładów:
Ronan Keating – Life is a rollercoaster
The Jesus & Mary Chain – Rollercoaster
Luke Bryan – Roller Coaster
Mrozu – Rollercoaster
Justin Bieber – Rollercoaster
Jonathan Richman & The Modern Lovers – Roller Coaster By The Sea
Belle & Sebastian – The Rollercoaster Ride
Brittney K – Rollercoaster
Bleachers – Rollercoaster
Czy macie już swój ulubiony roller coasterowy numer albo teledysk z karuzelami w tle? Podzielcie się wrażeniami!
Autor: Natalia Tykocińska
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.