W Pacanowie questing kują - nowa atrakcja turystyczna
W
Pacanowie rozpoczęły się prace nad nową atrakcją turystyczną:
questami. Do wytyczenia szlaków „turystyki z zagadkami”
przystąpiło Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka
wspierane przez młodych adeptów przedsiębiorczości społecznej z
Bałtowa.
Questing łączy w sobie elementy podchodów z poznawaniem dziedzictwa regionu. Wyposażony w bezpłatnie dostępną ulotkę turysta samodzielnie pokonuje trasę, rozwiązując po drodze szereg zagadek związanych z historią i kulturą miejsca.
W Pacanowie powstaną cztery ścieżki tego typu. Piąta dostępna będzie w pobliskiej Wiślicy. – "To będzie dodatkowa atrakcja dla naszych gości. Dzięki questom prócz wizyty w naszym Centrum będą też mogli w ciekawy sposób poznać Pacanów i jego okolice." – wyjaśnia Karolina Kępczyk, dyrektor ECB.
Zbiórka pod wykonaniu pierwszej części misji
Oficjalna inauguracja projektu miała miejsce w środę 21 sierpnia br. W ECB odbyło się szkolenie na temat questingu, w którym uczestniczyli pracownicy Centrum oraz mieszkańcy Pacanowa. Na miejsce charakterystycznym żółtym retro autobusem dotarła również młodzież z grupy JuniorBałt, która pomaga w wytyczaniu nowych szlaków. Bałtowscy juniorzy mają już za sobą udział w tworzeniu kilkunastu ścieżek w swoim regionie. Są też przykładem pobudzania lokalnych społeczności poprzez tworzenie nowych atrakcji dla turystów.
Najmłodsi członkowie JuniorBałta zwiedzają ECB
Wizyta JuniorBałta w Pacanowie rozpoczęła współpracę dwóch spośród znanych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego. – "W Pacanowie dzielimy się swoim doświadczeniem pobudzania przedsiębiorczości społecznej." – mówi Edyta Lenart, opiekunka JuniorBałta. – "W naszym rozumieniu questing to narzędzie zwiększenia ruchu turystycznego, ale też sposób angażowania mieszkańców w dzielenie się dziedzictwem regionu."
Questing pozwala odkrywać mniej znane miejsca. Ma także swój wymiar promocyjny. – "Przyciąga specyficzny typ turystów, pragnących autentycznych przeżyć i poznania walorów miejsc poprzez ich osobiste doświadczanie." – tłumaczy Łukasz Wilczyński, certyfikowany trener questingu z agencji Planet PR, który prowadził szkolenie w Pacanowie.
Powstanie ścieżek questingowych w Pacanowie i Wiślicy uzyskało dofinansowanie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Młodzież z Bałtowa bierze w nim udział dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na realizację programu „Centrum Dziedzictwa Przedsiębiorczości Społecznej”.
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.